پرنده مهاجر

 

روستای کُمجان در شمال غربی کوهستان کرکس واقع است ویکی از روستاهای حوزه  برزرود به شمار می رود. ارتفاع این روستا از سطح دریا 2500 متر و برای رفتن به این روستا از یک جاده فرعی که در محلی به نام هنجن از جاده اصلی کاشان- نطنز منشعب می شود میتوان استفاده کرد و فاصله آن تا جاده اصلی حدود 15 کیلومتر می باشد.

این روستا در بین روستاهای همجوار بیشترین مساحت را دارد. از شرق به روستای یارند و روستای تکنه و از غرب به روستای برز و طوه، از شمال به روستای وش و از جنوب به روستای سه مشرف است.

این روستا دارای مزرعه های زیادی است که هر کدام برای کشت محصولات خاصی بوده است، مثل دشت کمجان، دشت باقوس، دشت کروند که بزرگترین مزرعه در منطقه می باشد و تحفه نطنز از آنجاست، دشت سینه، دشت سور، دشت دُر، دشت سردستان، دشت نقله، اشکینجه و مراتع زیاد نیز دارد که هرکدام نام خاص خود را دارد.

کمجان دارای آب و هوای معتدل و خنک در تابستان و بسیار سرد در زمستان است.

رودخانه ها و چشمه های آنجا معمولاً به نام باغهایی که از آنجا می گذرد معروفند. مثلاً رودخانه‌ی پَکیه که از باغهایی درحاشیه کمجان که به همین نامند می گذرد. این روستا به سه قسمت محله بالا، میون لا و محله پایین تقسیم می شود. محله بالا دو چشمه دارد که یکی از آنها به نام  آب مار، آب آشامیدنی روستا را تأمین می کند چشمه ی دیگر آب مورد نیاز برای آبیاری باغها را تأمین می کند. درمحله پایین منطقه
ای به نام آب هشتی وجود دارد که آب این منطقه از چشمه ای درهمین منطقه به نام بادایین تأمین می شود. البته آب هشتی در واقع مرز بین کمجان و یارند است و بادایین آب آشامیدنی یارند را تأمین می کند.

منطقه ای درروستا قرار دارد به نام آب سرخ که آب معدنی قرمز رنگی دارد و اهالی برای امراض جلدی از آن استفاده می کنند. این منطقه در کروند و در انتهای دره ای است که با روستاهای یارند، تکیه و فریز هند همسایه است. این منطقه جاده ماشین رو ندارد و برای رسیدن به آنجا باید پیاده سفر کرد.

گونه های حیوانی که در آنجا به سر می برند ازجمله، جغد، گاوکوهی (گراز)، شغال، گنجشک، کلاغ، کبک و درکوه های آنجا کرکس نیز وجود دارد. گاو کوهی در فصل های مشخصی، شب ها به زمین‌ها حمله می کند و تمام محصولات را زیر و رو می کند و ضرر قابل توجهی به اهالی می زند و این درست زمانی است که آنان تمام محصولات خود را کاشته اند.

 

برای دیدن عکسهای بیشتر به ادامه مطلب بروید.


 

 

 

 

منتتظر معرفی بیشتر این روستا در پست های بعدی باشید.

نوشته شده در ۱۳٩۱/٤/۱۸ساعت ۱۱:٠٢ ‎ق.ظ توسط پرنده مهاجر نظرات () |


آخرين مطالب
» زنجیر دنیا...
» آیین عشق‌بازی ...
» لبخند بزن، لبخند تو زیباست...
» باز هم عروس فصل‌ها...
» خداوندا...
» باز این چه شورش است که در جان واژه هاست...
» روزهای با هم بودن...
» طعم زندگی...
» زندگی سرخی سیبی است که افتاده به خاک...
» آن 175 نفر...

Design By : RoozGozar.com